1

هشدار جدی نسبت به بی مسئولیتی پزشکان در برخورد با ترنس ها در عملهای تغییرجنس

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

⚫️محمد بهامین آسمانی: چه عمل هایی را در چه سالی و توسط چه پزشکانی و با چه تکنیکی و کدام بیمارستان ها انجام دادید؟
➖تجربه عمل ها و میزان رضایت تان از نتیجه هر عمل به چه صورت و میزانی میباشد؟

⚪️من در سال 85 جراحی تخلیه رحم و تخمدان را به روش لاپاروسکوپی توسط دکتر امینی و تخلیه سینه به روش برش افقی توسط دکتر میر در بیمارستان خصوصی جم به هزینه 3میلیون و 300هزار تومان انجام دادم.

جراحی تخلیه رحم رضایت بخش و بدون هیچ نارحتی و عوارضی بود ولی با وجود کوچک بودن سینه من برش افقی زده شد و جای برش به جای اینکه پایین خط عضله باشد وسط عضله سینه بود و جای نیپل وسط و بالا. به علت اینه بدن برای ترمیم زخم کلویید ساز است جای بهیه مثل یک طناب روی پوستم شده بود.د هم درد داشتم هم ظاهر زشتی داشت.

برای همین بعد از مشورت با دکتر امینی و دکتر میر بعد از 7ماه دوباره به اتاق عمل رفتم تا کلویید روی آن برداشته شود و این بار به جای بخیه از نوعی منگنه استفاده کردند ولی چون عمق کلویید زیاد بود جراحی طولانی و سختی داشتم. بعد ار جراحی از چسب های جلوگیری از اسکار استفاده کردم و فایده نداشت و دوباره کلویید روی بخیه سینه به وجود آمد.

این بار به توصیه دکتر اسکویی از امپول کورتن به داخل کلویید برای از بین رفتن کلویید استفاده کردم.بعد از چند بار تزریق برجستگی جای بخیه از بین رفت اما رنگ صورتی جای بخیه و عرض بخیه که حدود یک سانت بود ظاهر اذیت کننده ای داشت.به مرور چند سال الان جای بخیه صورتی کمرنگ شده اما همچنان کاملا مشخص است و جای نیپل هم به جای اینکه پایین تر و به سمت بازو باشد بالا و وسط است.

سال 86 برای واژینکتومی و پروتز بیضه به دکتر اسکویی مراجعه کردم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: عمل واژینکتومی که دکتر اسکویی برایتان انجام دادند شامل چه مراحلی بوده است؟

⚪️محمد جان دکتر اسکویی به من گفتند ما جراحی واژینکتومی برات انجام میدیم. من بعد از جزاحی در اون ناحیه خیلی درد داشتم. تو گزارش جراحی واژینکتومی نوشته شده و دهانه واژن دوخته شده.

اما من زمان سکس ترشحی رو در آخر سکس حس میکنم که از جایی پایین آلت خارج میشه. حس میکنم از مجاری ادرار خارج میشه. چون سوراخ دیگه ای در اون ناحیه نیست. جراحی های دکتر کهن زاد را دیدم و جای واژن رو حتی دهانش رو نمیدوزند و پایین مجاری ادرار دهانه واژن مشخص هست.

اما برای من این حالت نیست. اگه دهانه رو صرفا بسته باشه و مخاط رو برنداشته باشند برای من بهتره چون من فکر میکنم در جراحی فالو شاید از اون مخاط برای مجاری ادرار استفاده بشه کرد. اما توضیح دکتر اسکویی به من این بوده که اون ناحیه داخل واژن سوزونده و برداشته شده.

در اون زمان من هیچ اطلاعاتی در خصوص مراحل و نحوه جراحی ها نداشتم و فقط میخواستم ظاهر دخترانه پایین تنه بهتر شود.دکتر اسکویی هیچ تخصصی در خصوص جراحی های آلت نداشتند و به دنبال دوره های آموزشی و تخصصی برای یادگیری جراحی در این زمینه بودند و ما امیدوار به اینکه شاید با یادگیری ایشان ما جراحی مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

به همین علت برای مرحله اول پروتز سیلیکونی در لبه های فرج گذاشتند و واژینکتومی کردند.در حالی که جراحی پروتز بیضه در همه جا بعد از مراحل آزاد سازی در متوییدوپلاستی یا فالوپلاستی میباشد و و لبه های فرج باید به هگ دوخته شود تا ظاهر مردانه داشته باشد.پروتز سیلیکونی هم جنس مناسبی نبود چون هم سفت است هم بعد از قرار گیری در بدن حالت افتاده و نرمال بیضه را ندارد و برای من به علت اینکه پایین و سفت بود در راه رفتن و نشستن اذیت کننده بود.هزینه جراحی در این مرحله 2میلیون تومان شد.

بعد از 5ماه به طور ناگهانی یکی از پروتز ها عفونت کرد و من این رو از روی اینکه روی بیضم یک سوراخ به قطر یک سانت ایجاد شد متوجه شدم با دکتر اسکویی تماس گرفتم ولی ایشان ایران نبودند به درمانگاه مراجعه کردم ولی با وحشت از اینکه پروتز را خارج کنند خود داری کردند.بعد از تماس های مکرر بعد از چند روز دکتر اسکویی از دکتر بقایی خواستند که پروتز بیضه من را با بی حسی خارج کنند.

بعد از اینکه دکتر اسکویی به ایران برگشتند من را معاینه کردند ولی علت عفونت را تشخیص ندادند و گفتند که چند ماه دیگه مجدد پروتز بیضه را میگذارند و ممکن است تا آن زمان هم روش های جدیدی برای جراحی بتوانند برای آزاد سازی انجام دهند.بارها به مطب ایشان مراجعه کردم ولی گفتند الان پروتز موجود نیست و از جراحی مجدد خود داری کردند و من بعر از این همه تلاش خسته شدم. پروتز سمت راست را خارج کرده بودند و پروتز سمت چپ هم به قدری کوچک بود و جای نا مناسبی بود که هم تو رفته تر شده بود هم چسبندگی داشت هم ظاهر آن با قبل جراحی تفاوت خاصی نداشت.

سال 91 بعد از دیدن چند عکس از جراحی دکتر توکلی و هزینه مناسب بیمارستان دولتی اما رضا مشهد و با توجه به اینکه من قادر به پرداخت جراحی متوییدوپلاستی توسط دکتر کهن زاد نبودم و ترجیح میدادم بعد از چند سال کلافگی جراحی متوییدوملاستی را انجام دهم به مشهد رفتم و دکتر توکلی بعر از معاینه گفتند برای جراحی وقت بگیرم و پروتز بیضه را هم خودم از شرکت های تجهیزات پزشکی تهیه کنم و در مورد سایز پروتز هم اطلاعاتی نداشتند.

من بعر از یک ماه برای جراحی مراجعه کردم و پروتز بیضه را خودم به سایز متوسط خریداری کردم و روز قبل جراحی به مطب ایشان رفتم.با توجه به شلوغی بیمارستان امام رضا و اینکه چند نفر همزمان برای ویزیت به داخل اتاق میروند و وقت کمی که دکتر توکلی برای بیمارانشان میگذارند با وجود اینکه من سوالات زیادی در خصوص جراحی داشتم ولی ایشان به سوالات من پاسخی نمیدادند و اصلا فراموش کرده بودند که برای من میخواهند پروتز بیضه هم بگذارند.و گفتند من نمیدونم میتونم پروتز رو فردا بگذارم یا نه.اما با خودت به اتاق جراحی بیاور.

فردا صبح به بیمارستان مراجعه کردم بستری شدم ولی دکتر به علت فوت یکی از بیمارانش از جراحی من خودداری کرد و وقتی علت این را از ایشان دم در اتاق عمل پرسیدم به من گفتند نمیخواهم جراحی کنم و به کادر بیمارستان گفتند ایتگن تی اس رو از اینجا ببرید نمیخوام جراحیش کنم.

بعد از این برخورد غیر انسانی ایشان میخواستم از بیمارستات ترخیص شم ولی بعد از کمی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که من از شرایط جسمی خودم خیلی خسته شدم و چاره دیگری ندارم به پذیرش دوباره مراجعه کردم و خواستم با دکتر دوباره صحبت کنند و برای دو روز بعد مجدد وقت جراحی گرفتم.

روز جراحی دکتر را قبل از جراحی و بعد از جراحی ندیدم.خودم پروتز بیضه را با خودم به اتاق جراحی بردم و از کادر قبل از جراحی خواستم به دکتر بگویند این را در قسمت سمت راست بگذارند.تا 3روز بعد از جراحی اجازه هیچ حرکتی نداشتم.در این مدت از من دکتر هیچ معاینه ای نکردند.

حتی سرم و دارو ها را با وجود این که من هیچ همراهی نداشتم خودشان تهیه نمیکرند و من با آن شرایط جسمی مجبور به التماس از دیگران برای تهیه داروها بودم.

.3روز بعد پرستار به اتاق چند تخته ای که در آن بستری بودم آمد و یک سرم آب نمک به همراه گاز به من داد و گفت این را کم کم روی حای جراحی بریز و پانسمان را باز کن. من خودم با وجود درد زیاد مجبور به این کار شدم و از دیدن نتیجه جراحی شووه شدم.پرستار مجدد پانسمان کرد.و بعر از مرخص شدم.

بعر از یک هفته سوند را کشیدم به درمانگاه بیمارستان امام رضا رفتم دکتر من را خیلی سطحی معاینه کرد و گفت فعلا به علت اینکه تازه جراحی انجام شده نتیجه قابل تشخیص نیست.من به تهران آمدم.از جای زخم من مایع زرد رنگ رقیقی خارج میشد که گویا چربی ای بود که در آلت برای حجیم شدن تزریق کرده بودند.دکتر پاسخ تلفن را نمیدادند.

بعد از یک ماه برای معاینه مجدد رفتم و گفتند اگر بخواهی بعد از چند ماه برای جراحی بعدی میتوانی مراجعه کنی. نتیجه جراحی من بعر از 3سال آلتی در جای نامناسب خیلی پایین تر از حد نرمال و دقیقا وسط پای من است به حدی که راه رفتن برایم اذیت کننده است.

بخیه برش بالای آلت است و حالت تو رفته است و به پوست دور آن خیلی زیاد تر از قطر آن است و حالت مچاله دارد.من از جراحی دکتر توکلی اصلا را1ی نیستم.

ما در ایران به علت نبود دکتر مناسب یا مجبوریم جراحی نکنیم با جراحی های نامناسب انجام بدهیم.امیدوارم تجربیات من برای دوستان بتونه کمکی باشه در انتخاب دکتر مناسب و عجله نکنند و با شناخت دکتر و روش مناسب انتخاب کنند.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved