1

روند فریز کردن تخمک

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

⚫️محمد بهامین آسمانی: روندی را که برای فریز کردن تخمک سپری نمودید را از ابتدا تا انتها به همراه آدرس و هزینه، با جزییات بنویسید لطفا.

⚪️یکی از روشهای باروری در ترنس های زن به مرد برای داشتن فرزند بیولوژیک فریز کردن تخمک است.

اینکار شامل ۳ مرحله و هدف آن استفاده از گامت های جنسی در سال های بعد، برای کسانی که تخمدانشان در معرض خطر هست یا قصد تخلیه ی آن را دارند، هست.

تخمک ها بعد از فریز شدن بدون محدودیت زمانی تا چندین دهه می توانند باقی بمانند. البته در زمان استفاده و لقاح دادن تخمک با اسپرم به روش ازمایشگاهی، شانس کمتری برای موفقیت امیز بودن لقاح نسبت به لقاح طبیعی و همچنین نسبت به فریز کردن سلول تخم وجود دارد. (یعنی در زمان تخمک گیری از فرد،بجای فریز کردن تخمک، سلول لقاح یافته را فریز کنند،ودرصد موفقیت این روش بالاتر است.)

تخمک گیری و نگهداری آن در مراکز دولتی برای افراد ترنس قابل انجام نیست، زیرا در هنگام تحویل گرفتن آن، باید با هویت قبلی باشید دوما زوج باشید. به همین منظور برای افراد ترنس در مراکز خصوصی اینکار انجام می گیرد.

از مراکزی که در تهران اینکار انجام می شود می توان از مرکز ابن سینا، بهمن (که خودم انجام دادم)و… نام برد، هزینه اینکار در بیمارستان بهمن واقع در شهرک غرب، 3 میلیون و 600 می شود. بیمه ای هم پذیرفته نیست. به علاوه هزینه نگهداری، سالیانه حدود دویست تومان. و هزینه داروهای قبل عمل،برای رشد فولیکول ها، و سونوگرافی، حدود 300 الی 400 (با بیمه) اگر موفق به تشکیل پرونده ای برای لزوم اینکار، در بیمه تامین اجتماعی شوید.

برای بنده، دکتر جعفر آبادی گواهی در خصوص ترنس بودن و لزوم انجام اینکار نوشتند و در داروخانه های متصل به شبکه تامین اجتماعی تشکیل پرونده ی من انجام شد. اگر موفق به تشکیل پرونده نشوید، هزینه داروها تا یک میلیون هم ممکن است برسد.
و اما روند انجام کار :
۱. پیدا کردن متخصص مورد نظر برای تحت نظر بودن و تجویز داروها
۲. پیدا کردن مرکز و بیمارستانی برای انجام عمل (که عموما خود متخصص معرفی می کنند) و انجام عمل
۳. فریز تخمک و تمدید سالیانه (مبلغ حدودی دویست هزار تومان)
پیشنهاد خود من دکتر جعفرابادی هستند، که ایشون در بیمارستان امام خمینی و نور افشار (نیاوران)(روزهای سه شنبه و پنج شنبه) حضور دارند. من به ایشون مراجعه کردم.

باید از شروع سیکل ماهیانه،حدود دو هفته هر روز، تزریق آمپول های مخصوص رشد فولیکول های تخمدان، انجام شود. در این مدت سونوگرافی انجام گرفته و اگر فولیکول ها رشد کرده و تبدیل به تخمک شده بودند، عمل تخمک گیری انجام می گیرد. هرچه تعداد فولیکول های رشد یافته بیشتر باشد و بتوان تعداد بیشتری تخمک فریز کرد، طبیعتا بهتر است.

من چون قبلا چند ماهی هورمون تستوسترون تزریق کرده بودم، تخمدان ها اصطلاحا تنبل شده بودند و دو دوره که اینکار را انجام دادم موفقیت امیز نبود و فولیکول ها رشد نکردند، در نهایت، دکتر برای من یک دوره (۲۱ روز) قرص ال دی، تجویز کردند، و سپس در شروع سیکل بعدی داروهای مخصوص را دریافت کردم و اینبار بعد از دو هفته فولیکول ها رشد کردند،تبدیل به تخمک شدند و برای عمل اماده شدم. دکتر مرا به بیمارستان بهمن معرفی کردند و صبح زود در آنجا حاضر شدم، خود دکتر جعفر آبادی عمل را انجام دادند، یک بیهوشی تقریبا 20 دقیقه ای گرفتم. و 11 تخمک از من گرفته و فریز شد.

در نهایت زمانی که بخواهید از تخمک فریز شده استفاده کنید، باید از بانک اسپرم (یا اگر فردی را مد نظر دارید) اسپرم گرفته و با تخمک لقاح داده شود، سپس سلول تخم در رحم فردی (یا شریک زندگی شما) قرار میگیرد و جنین می شود.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved