1

مصاحبه سرگذشت روند ترنزیشن در دو شهر کرمان و تهران

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

دوستان عزیزم من کرمانی هستم و دانشجوی تهران . حدود چهار سال پیش بعد کسب یک سری اطلاعات از اینترنت تصمیم گرفتم ک برم پیش یک روانشناس تا مشکلم و بهش بگم که کمکم کنه.

ولی چون هیچی اطلاع درستی نداشتم رفتم پیش یک مشاور خانواده که متاسفانه هیچ اطلاعاتی از ترنس نداشت و منو کاملا به مسیر اشتباه هدایت کرد و من وقتی دیدم ک اصلا درک نمی کنه مشکل منو فک کردم که همه ی دکتر ها همینجوری هستن و این موضوع باعث شد من تا یک سال بیخیال تغییر جنسیت شم.

ولی بعد از یک سال با مشورت با یکی از دوستانم که عمل کرده بود یک روانشناس اشنا به مقوله ی ترنس و پیدا کردم در کرمان در دوره ی تعطیلات تابستون دوره های مشاورم و شروع کردم.و از همون اول خانوادم و در جریان گذاشتم.البته نگفتم به تغییر جنسیت فک می کنم.گفتم خودتون که می دونید من اخلاق های پسرونه دارم و نیاز دارم که برم پیش مشاور چون این موضوع داره منو اذيت می کنه.و خانوادم کاملا موافق بودن.

توی اون مدتی که مشاوره می رفتم فیلم و مستند و هر اطلاعاتی که بدست اوردم و به خانواده نشون دادم تا اطلاعاتشون و بالا ببرم.در همین زمان به دادسرا رفتم و درخواست تغییر جنسبت دادم و دادگاه منو به پزشکی قانونی معرفی کرد تا بررسی کنن و بعد از رفتن به پزشکی قانونی منو به یک روانشناس معرفی کردن.

این مراحل و من در کرمان گذروندم و متاسفانه برخورد رییس دادسرا با من خیلی بد بود و می گفت چرا دست توی کار خدا می برید. و برخورد روانشناس پزشکی قانونی کرمان واقعا بد بود.و بقیه اگه برخوردی داشتن از روی کنجکاوی بود و هی می خواستن ازم سوال بپرسن یا منو به هم دیگه نشون می دادن.

در طی زمانی که در کرمان بودم مدام مشاوره می رفتم و یک بار مادرم به درخواست پزشکم اومد توی جلسه ی مشاوره شرکت کرد.که در اون جلسه روانشناسم بهش گفت ک من ترنس هستم.به دلیل اینکه من دانشجوی تهران بودم تصمیم گرفتم که ادامه ی مشاوره هام و به تهران انتقال بدم.و پزشکی قانونی کرمان با یک نامه به پزشکی قانونی تهران درخواست کرد که من دوره های مشاورم و در تهران بگذرونم و جواب نهایی و به کرمان بفرستن.

و در تهران من به انسیتو ی روانپزشکی معرفی شدم که هم از نظر هزینه و هم برخورد پرسنل خیلی خوب بود و متاسفانه 6 جلسه مشاوره ی من در کرمان و قبول نکردن و گفتن مجددا باید دوره های مشاوره رو کامل بگذرونم. بعد از گذروندن دوره های مشاوره یک کمیسون برگزار شد و تایید کردن که من ترنس هستم و جواب و و دادن من بردم پزشکی قانونی تهران.

در اونجا مجددا گفتن باید یک کمیسیون و برم که پزشکای خود پزشکی قانونی حضور زاشتن و 120 هزار تومن از من گرفتن برای این کمیسیون که خانوادمم باید حضور پیدا می کردن.و بعد از رای نهایی جواب کمیسیون به پزشکی قانونی کرمان فرستاده شد و از اونجا به دلیل پیگیری نکردن درست خود پزشکی قانونی من خودم نامه رو گرفتم و بودم دادگاه.

و متاسفانه به دلیل یکی نبودن قوانین در کرمان با تهران مجددا دادگاه به من نوبت داد و بعد از سه ماه حکم عمل و تغییر مدارک و به من داد.در صورتی که در تهران بعد از کمیسیون نهایی حکم تغییر جنسیت به منزل دوستان پست شده بود بلافاصله و دیگه به دادگاه نرفته بودن.

من از برخورد مشاور هام راضی بودم و بر عکس کسایی که فک می کنن مشاور یک سد بزرگ ک باید ازش رد شیم حالا با دروغ و این حرف ها من از همون اول صادقانه ازش خواستم که به من کمک کنه تا شناخت بهتری از خودم به دست بیارم تا بتونم این راه و با موفقیت طی کنم.من دو ماه دیگه عمل دارم و چیزی ک برام مهمه اینه که بعد از دو سالی که من زمان دادم به خانوادم الان دارن کاملا حمایت می کنن و منو باور دارن.
با ارزوی موفقیت برای همه ی دوستانم.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2015 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved