1

پناهندگی ترنسجندرها در آلمان، نروژ و کشورهای دیگر

نویسنده و گردآورنده: محمد بهامین آسمانی

در زمینه پناهندگی در ترنسجندرها، شما باید چندین موضوع را همزمان با هم مدنظر داشته و بررسی کنید. ابتدا اینکه هدف شما از پناهندگی چیست و ایا مزیت داشتن عمل اخر در ان کشور برای شما مهم است یا نه؟! اگر پاسخ شما مثبت بود و امکان داشتن عمل الت تناسلی درکشور مقصد برای شما یک اصل مهم در زمینه پناهندگی می باشد درنتیجه شما باید با خودتان بررسی کنید که خواهان عمل فالوپلاستی هستید و یا عمل متودئوپلاستی؟!

قدم بعدی تهیه لیستی از کشورهایی است که این عمل انتخابی شما را توسط جراحان معروف و باتجربه ارایه میدهند. ضمن اینکه در برخی از کشورها فقط امکان انجام فالوپلاستی یا متودیوپلاستی است و نه هردو. مثلا در المان عمل متودئوپلاستی انجام نمیشود در المان فقط امکان انجام عمل فالوپلاستی است و یکی از پزشکان با تجربه در زمینه عمل فالوپلاستی در ان وجود دارد که قبلا درمقاله ای که ترجمه کردم و دران پروسه عمل فالو در المان و اطلاعات تماس با این پزشک و تصاویر نتایج عمل را منتشر کرده بودم. برای مطالعه این مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید.

💠تجربه عمل فالوپلاستی ساعد دست در آلمان توسط دکتر Dr. Liedl, Bernhard + تصاویر
https://helptranscenter.org/2015/11/03/560/

متاسفانه در کشور نروژ هیچ پزشک مشهور و باتجربه ای در زمینه عملهای تغییرجنس وجود ندارد. اگر علاقمند پناهندگی در اروپا هستید و مزیت داشتن عمل الت تناسلی برایتان یک اصل مهم است. تنها به کشورهای انگلیس، بلژیک و المان تمرکز داشته باشید. خوشبختانه در انگلیس پزشکان معروفی برای عمل فالوپلاستی و متوئوپلاستی موجود است و در المان و بلژیک فقط پزشکان مشهوری برای عمل فالوپلاستی.

ضمن اینکه در امریکا نیز پزشکان معروف و باتجربه برای عمل فالو پلاستی و متودئوپلاستی دردسترس میباشد و شما میتوانید از طریق بیمه پزشکی عملها را به رایگان انجام دهید. درامریکا شرکت های بیمه مختلفی وجود دارد که قبلا مقاله ای در زمینه اشنایی و انتخاب بیمه در امریکا گذاشته بودم. و توجه داشته باشید که درامریکا تمام شرکت های بیمه عملهای تغییرجنس را تحت پوشش ندارند.

🔵معرفی لیست شرکت های بیمه ایی در امریکا که عمل های تطبیق جنس را برای ترنس ها تحت پوشش داشته و به رایگان قابل انجام است
https://goo.gl/psKmTJ

خوب موضوع بعدی که باید بررسی کنید در مورد قوانین دریافت حق شهروندی(گذرنامه) سیتیزن شیپی کشور مورد نظرتان است. بعد از قبول شدن پناهنده درهر کشوری باید مدت زمانی را در ان کشور زندگی کند تا بتواند برای تابعت یا همان سیتیزنی تقاضا کند این مدت برای پناهندگان در هر کشور متفاوت است. مدت زمان دریافت حق شهروندی(گذرنامه) سیتیزن شیپی در نروژ حداقل هفت سال کار و زندگی است و در المان شش سال.

تمامی کشورهای اروپایی تابع یک قانون شهروندی یکسان نیستند و دربرخی از این کشورها شرایط یادگیری چندین زبان مختلف و یا خارج شدنتان از تابعیت کشورتان ایران است و در برخی نظیر المان و نروژ، شما نمیتوانید بعد از اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت المان و یا نروژ، به این زودی ها به کشورتان ایران سفر کنید درغیراینصورت با خطر باطل شدن اقامتتان مواجه خواهید شد زیرا که مقامات اداره مهاجرت خواهند گفت اگر شما جانتان در خطر بوده است چگونه بعد از دریافت سیتیزن شیپی به کشوری که ازان گریخته بودید سفر کردید؟ پس شما جانتان درخطر نیست و میتوانید به کشورتان بازگشته و زندگی کنید. در اخبار متعدد به صورت شفاف دراین خصوص بارها به پناهچویان المانی و نروژی هشدار و تذکر داده شده است.

🔴یکی از نکته های مهمی که برای پناهندگی باید مد نظر داشته باشید این است که کشوری را برای پناهندگی انتخاب کنید که:
▪️1- قوانین سخت گیرانه پناهندگی نداشته باشد
▪️2- قوانین حق شهروندی ان نیز اسان باشد
▪️3- و نکته مهم دیگر مدت زمان انتظار برای دریافت حق شهروندی دریافت پاسپورت ان کشور(سیتیزنشیپی) ان طولانی نباشد. چون هرچه مدت زمان طولانی تر باشد شما خیلی دیرتر میتوانید به ایران سفر کنید.

شما زمانی میتونید برای درخواست حق شهروندی دریافت پاسپورت ان کشور(سیتیزنشیپی)، اقدام کنید که مدت زمان مشخص را در ان کشور کار و زندگی کرده باشید تا بتوانید درخواست تابعیت ان کشور را بدهید. و این مدت زمان انتظار برای دریافت تابعیت در هر کشوری متفاوت است. برخی کشورها مثل بلژیک دو سال است و برخی مثل سویس دوازده سال.

خوب حالا این به چه معناست؟ یعنی اینکه شما نمیتوانید در این مدت زمان مشخص به ایران سفر کنید و نمیتوانید کشور مزبور را بیش از حدود شش هفته (مدت زمان در کشورهای مختلف متفاوت است) ترک کنید. اما شما میتوایند در این مدت زمان انتظار برای تایعیت به تمامی کشورهای دنیا به غیر ازکشوری که ازان گریخته اید (ایران) سفر کنید.

تا قبل از اخذ تابعیت یا سیتیزین شیپی، شما باید تمام وقت در کشور مزبور زندگی و کار کنید و تنها حدود شش هفته در سال قادرهستید که برای تعطیلات کشور را ترک کنید. اگر مدت زمان عدم حضور شما بیش از این باشد متاسفانه دریافت تایعیت شما به تعویق می افتد و تاریخ حساب تابعیت شما مجداد از روزی محاسبه خواهد شد که از سفر بازگشتید.

🔲مدت زمان دریافت حق شهروندی(گذرنامه) سیتیزن شیپی.
توجه داشته باشید که این مدت لازمه فقط برای پناهنده ها میباشد
امریکا ۵ سال / کانادا ۵ سال / استرالیا ۴ سال
نیوزیلند ۵ سال / آلمان ۶ سال / اتریش ۴ سال
بلژیک ۲ سال ( اما حدود ۴ تا ۵ سال طول میکشد )
هلند ۵ سال / فرانسه ۵ سال / سوییس ۱۲ سال / سوید ۴ سال / دانمارک ۸ سال / نروژ ۷ سال / فنلاند ۴ سال / ایسلند ۵ سال / لوکزامبورگ ۷ سال / اسپانیا ۵ سال / پرتقال ۶ سال / انگلیس ۵ سال / ایرلند ۵ سال / ایتالیا ۵ سال / لاتویا ۵ سال / لیتوونیا ۱۰ سال / استونیا ۸ سال / چک ۵ سال / مجارستان ۳ سال / لهستان ۵ سال / اسلووا نی ۱۰ سال / اسلواکی ۸ سال / کرواسی ۸ سال / رومانی ۵ سال / بلغارستان ۵ سال / اوکراین ۵ سال قبرس ۷ سال / یونان ۵ سال / ژاپن ۵ سال

🔲تابعیت دوگانه به زبان ساده
داشتن تابیعت دوگانه یعنی آنکه فردی در یک زمان شهروند(سیتیزن) دو کشور مختلف باشد.بطور مثال،فردی که از ایران به نروژ مهاجرت کرده و پس از هفت سال کار و زندگی در نروژ حق شهروندی یا سیتیزن شیپی نروژ را دریافت نموده و در واقع در حال حاضر دارای دو گذرنامه جداگانه از کشورهای ایران و نروژ است

🔲وضعیت تابعیت دوگانه
در کشور نروژ و المان طبق قوانین موجود،به شخصی سیتیزن شیپی نروژی یا المانی داده می شود که برای دریافت حق شهروندی نروژی یا المانی حاضر باشد تا تابعیت اولیه و اصلی خود را باطل نماید.البته در مواردی خاص امکان این وجود دارد که بطور مثال فرد ایرانی بتواند تابعیت ایرانی خود را همچنان حفظ نماید و همزمان دارای دو گذرنامه باشد.این موارد خاص عبارتند از:
🔹- هزینه ابطال تابعیت اولیه فرد بدون هیچ دلیلی بسیار زیاد باشد
🔸- مدت زمان برای ابطال تابعیت اولیه فرد بدون هیچ دلیلی بسیار زیاد باشد
🔹- به دلایل امنیتی،فرد نباید با نهادها و سازمانهای دولتی کشور اول خود در تماس باشد

🔻*نکته:
ایرانیانی که در کشورهایی مثل نروژ و یا سایر کشورهایی که در آنها تابعیت دوگانه و چندگانه به رسمیت شناخته نمی شود زندگی می کنند معمولا با تکیه بر موارد ذکر شده در بالا، می توانند در صورت دریافت تابعیت دوم و سوم گذرنامه و تابعیت ایرانی خود را کماکان حفظ کنند

🔷کشورهای نروژ، المان، دانمارک، اسپانیا، اتریش، هلند معمولا اجازه داشتن تابعیت دوگانه را به افراد نمیدهند.

🔶کشورهای انگلیس،سوئیس و استرالیا و نیوزیلند، سوئد،کانادا و آمریکا تابعیت دوگانه به رسمیت شناخته می شود و افرادی که تابعیت خارجی دارند می توانند تابعیت اصلی خود را بدون ابطال تابعیت اصلی خود حفظ کنند

🔲عواقب ترک تابعیت در ایران
در صورتی که فردی ایرانی به هر دلیلی تابعیت ایرانی خود را لغو کند،این جرم محسوب نمی شود ولی عواقب خاص خودش را دارد.ابتدا اینکه در صورتی درخواست لغو تابعیت وی مورد بررسی قرار می گیرد که شخص متقاضی ترک تابعیت 25 سال تمام را داشته باشد و خدمت نظام وظیفه را انجام داده باشد ضمن اینکه هیات وزیران نیز خروج از تابعیت وی را اجازه دهد و مهم تر از همه اینکه متعهد شود ظرف حداکثر یک سال پس از ترک تابعیت نسبت به تعیین تکلیف اموال غیرمنقول خویش اقدام کند.این بدان معنی است که کلیه اموال غیرمنقول شخص ایرانی که دارای تابعیت دوگانه است با نظارت دادستان به فروش میرسد و پس از کسر مخارج فروش، الباقی قیمت آن به او مسترد می شود.

🔲وضعیت تابعیت دوگانه در ایران
طبق اصل چهل و یکم قانون اساسی ایران تابعیت کشور ایران حق مسلم هر فرد ایرانی است و دولت نمی تواند از هیچ ایرانی سلب تابعیت کند مگر به درخواست خود او یا در صورتی که به تابعیت کشور دیگری درآید.بنابراین،دولت ایران تابعیت دوگانه هیچ فرد ایرانی را به رسمیت نمی شناسد و در زمان مسافرت هر فرد ایرانی که سیتیزن کشورهای بیگانه هم هست باید گذرنامه ایرانی خود را همواره به همراه داشته باشد.طبق قوانین موجود در ایران، تابعیت یک امر همیشگی و زوال ناپذیر است.

نویسنده و گردآورنده: محمد بهامین آسمانی
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2015 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org  هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس  All Rights Reserved