عمل واژینکتومی (Vaginectomy) در ترنس های زن به مرد 

نویسنده: محمد بهامین آسمانی
واژن دارای عروق خونی و مخاط است که به طور معمول لایه نازکی از رطوبت دیواره های واژن را می پوشاند. هنگام رابطه و تحریک جنسی، افزایش جریان خون به سمت دستگاه تناسلی، باعث افزایش ترشحات واژن و لغزندگی آن می شود تا سکس دخول به راحتی انجام پذیرد.

هدف از انجام عمل واژینکتومی، حذف واژن میباشد. تصمیم به انجام این جراجی یک انتخاب کاملا شخصی به شمار می رود و نه پیش شرط و ضرورتی برای عمل های فالوپلاستی و متودئوپلاستی.

🔗عکس های مراحل عمل خارج کردن واژن ضمیمه مطلب است.

 

ضرورت انجام عمل واژینکتومی در صورتی است که قصد ساختن کیسه بیضه و عمل بستن واژن (دوختن کامل واژن) را دارید. در غیر اینصورت عمل واژینکتومی یک ترجیح کاملا شخصی است. که می تواند همزمان با عمل تخلیه رحم و تخمدان، عمل فالوپلاستی و یا متودئوپلاستی صورت گیرد.

ذکر این نکته حایز اهمیت است که بسته به تکنیک جراحتان، از مخاط واژن برای افزایش طول لوله ادرار در عملهای فالوپلاستی یا متودئوپلاستی استفاده میگردد بنابراین نباید هرگز عمل واژینکتومی را به همراه عمل تخلیه رحم و تخمدان انجام دهید.

بسته به تکنیک دکتر جراحتان، از مخاط واژن برای ترمیم لوله ادرار ، فیستول و گرفتگی در عمل های فالوپلاستی و متودئوپلاستی استفاده می شود.

اگر تنها مایل هستید که کاشت پروتز بیضه را انجام بدهید و دهانه واژن را باز نگه دارید نیازی به عمل واژینکتومی ندارید ولی باید آگاه باشید که در این حالت شکل و فرم قرار گیری بیضه ها طبیعی به نظر نمی اید.

اگر مایل نیستید که عمل واژینکتومی را انجام بدهید، ولی مایل هستید که دهانه واژن را ببنید، در این حالت دکتر جراح میتواند قسمتی از دهانه واژن را ببیند و قسمت کمی را به جهت خارج شدن ترشحات واژن و همچنین لوله ادرار باز نگه دارد، که در این حالت ظاهر تناسلی و بیضه ها طبیعی تر  به نظر می آید.

 
نویسنده: محمد بهامین آسمانی
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2015 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org/ شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس هلپ ترنس سنتر – All Rights Reserved